آخرین خبرها
خانه / ویژه / تفاوت‌‌های ایمنی و ژنتیکی علت تفاوت در شدت بروز کرونا/ حکومت نظامی امری نامطلوب و غیرممکن

تفاوت‌‌های ایمنی و ژنتیکی علت تفاوت در شدت بروز کرونا/ حکومت نظامی امری نامطلوب و غیرممکن

به گزارش بازتاب خبر دکتر کیانوش جهانپور با بیان اینکه “هیچ دارو و روش درمانی اختصاصی برای کرونا نداریم”، تصریح کرد: تبلیغات این داروها نیز تخلف است و اگر کسی ادعای کشف داروی ضدکرونا کند باید به تأیید سازمان غذا و دارو برسد و مطمئن باشید که تاکنون دارویی برای کرونا کشف نشده است و این فرآورده‌‌های تقلبی می‌‌توانند عوارض جبران‌‌ناپذیری در افراد ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا مرگ‌‌ومیری در نوزادان و کودکان در کشور به‌دلیل کرونا به ثبت رسیده است یا خیر خاطرنشان کرد: مرگ‌‌ومیری در نوزادان در کشور نداشته‌‌ایم اما یک کودک سه‌ساله مبتلا به سرطان خون و تحت درمان بود و متعاقب ابتلا به بیماری کرونا متأسفانه جان خود را از دست داد و اگر مرگ دیگری نیز وجود داشته باشد به‌دلیل استفاده از داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، شیمی‌‌درمانی و یا نقص ایمنی ارثی خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که “آیا ویروس کرونا می‌‌تواند ژنتیک‌‌های خاصی را تحت تأثیر قرار دهد؟” خاطرنشان کرد: این‌که یک بیماری بین دسته زیادی از افراد اپیدمی می‌‌شود به‌دلیل شباهت‌‌های ژنتیکی انسان‌‌ها به یکدیگر است و اگر شدّت و حدّت بیماری در افراد متفاوت باشد به‌دلیل تفاوت‌‌های ایمنی و ژنتیکی است.

جهانپور ادامه داد: اگر شاهد این هستیم که شدت بیماری در افراد مختلف یک خانواده متفاوت است، به‌دلیل تفاوت‌‌های ایمونوژنتیک یا تفاوت‌‌های ایمنی متأثر از سیستم ایمنی است و این تفاوت‌‌ها باعث ایجاد دامنه تفاوت در پاسخ به بیماری است. شناخت همین موارد به مقابله با بیماری در آینده کمک خواهد کرد.

وی با ناممکن و نامطلوب دانستن حکومت نظامی (lockdown) یادآور شد: برخی افراد فکر می‌‌کنند با مبالغه در آمار می‌‌توانند امکانات بیشتری را متوجه مناطق خود کنند. توزیع امکانات در سراسر کشور عادلانه خواهد بود و به‌تناسب تعداد مبتلایان و شیوع بیماری و سایر شاخص‌‌ها امکانات توزیع خواهند شد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از مشکلات قرنطینه کامل (سطح چهارم قرنطینه) مشکلات معیشتی خواهد بود، خاطرنشان کرد: الآن در سطح سوم قرنطینه هستیم و بخشی از مشاغل نیز روزمرد هستند و در شرکت‌‌ها در صورتی که در دوران کرونا کارگران خود را تعدیل نکرده باشند حمایت‌‌های اقتصادی را در نظر گرفته‌‌ایم.

وی افزود: بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان برای حمایت از نیروهای کارگری و مشاغل آسیب‌‌دیده در نظر گرفته شده است مشروط بر اینکه شرکت‌‌های این مشاغل، کارگران خود را به‌بهانه کرونا تعدیل نکرده باشند؛ در خصوص کارمندان نیز مشکل خاصی نداریم و نیمی از کارمندان دولتی تعطیل شدند که تمامی این افراد حقوق خود را دریافت کرده‌‌اند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: 20 درصد کارمندان دولت نیز کارکنان نظام سلامت هستند که این کارکنان نیز تمام‌قد در عرصه خدمت به مردم فعالند و لذا تکلیف 70 درصد کارکنان مشخص است همچنین بخش عمده‌‌ای از کارمندان نیز کارکنان خدمات عمومی، نظامی و شهرداری‌‌اند که به هیچ عنوان قابل تعطیلی نیستند.

بیشتر بخوانید

حتما ببینید

پشت پرده سبک جدید اطلاع رسانی

به گزارش پشت پرده؛ به تازگی کانال تلگرامی پشت پرده با سبکی متفاوت از خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *