کد خبر : 1122
تاریخ انتشار : شنبه 9 فروردین 1399 - 16:47

سردار سلامی: همه ظرفیت‌ سپاه و بسیج برای مقابله با کرونا در صحنه است/ رسالت سپاه با گذر زمان تغییر نمی‌کند

سردار سلامی: همه ظرفیت‌ سپاه و بسیج برای مقابله با کرونا در صحنه است/ رسالت سپاه با گذر زمان تغییر نمی‌کند
Print Friendly, PDF & Email

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: از روز نخست آغاز شیوع بیماری کرونا، همه ظرفیت‌های سپاه و بسیج را به صحنه آوردیم و همه بیمارستان‌های ثابت و سیار برای درمان بیماران کرونایی بسیج شد.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش بازتاب خبر  سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی به‌مناسبت روز پاسدار گفت: فلسفه وجودی سپاه پاسداران در عاشورای سال ۶۱ هجری قمری و زمانی که امام حسین(ع) و اصحاب باوفای آن حضرت تمام هستی خود را برای دفاع از اسلام به صحنه آوردند، شکل گرفت.

وی افزود: روح سپاه هم همیشه با فداکاری، وفاداری، اخلاقی، ایثار و ازجان‌گذشتگی، حضور در قلب خطر همراه بوده است و این‌ها فلسفه قیام عاشورا هم هست و به همین علت امام حسین(ع) را نماد و نشانه دفاع از اسلام می‌دانیم.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: آنچه تغییر کرده، ابعاد و جغرافیای این دفاع است، زیرا به‌مرور و با وسعت یافتن انقلاب اسلامی، تا جغرافیا‌های جدیدی را در تصرف خود در آورده است.

سرلشکر سلامی ادامه داد: تهدید‌ها پیچیده‌تر و همه‌جانبه‌تر شده‌اند، میادین عمل وسعت یافته، بنابراین قلمروی عملکرد سپاه هم گسترش پیدا کرده است.

فرمانده‌کل سپاه گفت: امروز سپاه از قلب این سرزمین تا هزاران کیلومتر دورتر از مرز‌های آن، برای دفاع از هویت، شخصیت، اعتبار، منزلت، عزت، امنیت، شرف و کرامت امت اسلامی در این جغرافیای وسیع دفاع می‌کند و این فقط دفاع امنیتی، نظامی، یا اطلاعاتی نیست بلکه یک دفاع فرهنگی و هویتی است.

وی اضافه کرد: سپاه در برابر فقر، حوادث، بلایا و هر چیزی که بخواهد به ملت ایران آسیب بزند، موظف است که در میدان مرکزی این حوادث و در خطوط مقدم و لحظه‌های ابتدایی حادثه حضور یابد و این را ملت عزیز ایران در سال‌های گذشته و در صحنه‌های مختلف شاهد بوده‌اند.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: رسالت سپاه با گذر زمان تغییری نکرده است و سپاه پرچمدار و پیشگام در برابر همه تهدید‌ها و مشکلاتی است که عزت و هویت ملت ایران را به مخاطره می‌اندازد.

سرلشکر سلامی گفت: آرمان‌ها، رسالت، فلسفه وجودی، ارزش‌ها و صراط مستقیم سپاه همچنان ثابت است، اگرچه ممکن است روش‌ها یا قلمروی جغرافیای اعتقادی، سیاسی، فرهنگی، اطلاعاتی و روانی آن وسیع شده باشد.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: از روز نخست آغاز شیوع بیماری کرونا، همه ظرفیت‌های سپاه و بسیج را به صحنه آوردیم. از همان ابتدا همه بیمارستان‌های ثابت و سیار برای درمان بیماران کرونایی بسیج شد.

وی گفت: بیمارستان‌های سیار سپاه همه تجهیزات درمانی و تشخیصی و نیروی انسانی درمانی را در اختیار دارد و به‌سرعت قابل انتقال به نقطه دیگری است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران افزود: نخستین کاری که ما در این صحنه انجام دادیم این بود که مثل یک جنگ که همواره یک کشور در آن با موج شوک اولیه مواجه می‌شود و نیاز دارد که نیرویی در خطوط مقدم آن عملیات تأخیری انجام دهد، یعنی در قلب ماجرا قرار گیرد، تا همه سیستم خود را با شرایط جدید تطبیق دهد و بتواند در مقابل ماجرا ایستادگی کند، سپاه هم عملیات تأخیری انجام داد. سازماندهی سپاه در مقابله با این موضوع از ابتدا بر همین اساس بود.

وی گفت: تا این لحظه هیچ بیمار رهاشده‌ای در کشور وجود نداشته است یعنی در کشور ایران همواره پذیرش بیماران کرونایی از حجم مراجعه‌کننده‌ها و بستری‌شده‌ها بیشتر بوده است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران اضافه کرد: شاید در آن روز‌های اول از نظر تأمین تجهیزات مراقبتی و بهداشتی، التهابی به‌وجود آمده است، اما به‌سرعت در تمام ملت، هم در سطح وزارت بهداشت و بیمارستان‌های کشور و هم در مراکز تولیدی و هم بسیج، بعثتی اتفاق افتاد و به‌سرعت این کمبود‌ها را جبران کردند.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در حال حاضر بسیج، روزی ۳ میلیون ماسک بهداشتی تولید می‌کند. این میزان ماسک را روزانه بسیج در کارگاه‌های خانگی و غیرخانگی تولید می‌کند.

وی گفت: به‌مرور و با گسترش شیوع بیماری کرونا همه بیمارستان‌های سپاه را تحت پوشش این مسئله قرار دادیم و به‌عنوان یک نیروی مکمل کنار ستاد مقابله با کرونا و در خدمت این عزیزان قرار گرفتیم.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران اعلام کرد: بیمارستان حضرت علی‌بن ابی‌طالب(ع) در قم با همه ظرفیت خود که در ابتدا ۱۰۰ تخت بود در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت و حدود ۷۰۰ تخت نقاهتگاهی و استراحتگاهی را هم مدیریت کرد و یک بیمارستان صحرایی شهید صدوقی هم از اصفهان به قم منتقل شد تا به‌عنوان احتیاط بیمارستان‌های قم استقرار یابد.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه بیمارستان بقیهالله(عج) سپاه هم در چند جهت اساسی حرکت کرد، گفت: اولاً همه این بیمارستان‌ها را با ظرفیت کامل با تقریباً ۵۵۰ تخت در اختیار کرونا قرار دادیم.

وی همچنین گفت: امروز با تلاش دوستان ما در بیمارستان بقیهالله تعداد تخت‌های بستری برای بیماران کرونایی به ۷۰۰ تخت بستری افزایش یافته است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران اضافه کرد: در این بیمارستان ۳۰ تخت آی‌سی‌یو داشتیم در فاز اولیه به ۷۰ و امروز به ۱۰۰ تخت آی‌سی‌یو با همه تجهیزات مراقبتی کامل رساندند.

سرلشکر سلامی گفت: این در حالی است که در آمریکا فرماندار یکی از ایالات اعلام می‌کند که “تجهیزات اساسی آی‌سی‌یو و ماسک‌های بهداشتی و گان کجاست؟ و به‌مقدار کافی در اختیار نداریم.”

وی ادامه داد: امروز بیمارستان بقیهالله روزانه تعداد زیادی ماسک N95 تولید می‌کند، هزار تخت نقاهتگاهی را درون خود ایجاد کرده است، اگرچه مردم ما از تخت‌های استراحتگاهی و نقاهتگاهی خیلی استقبال نمی‌کنند. همین بیمارستان هر روز پروتکل‌های درمانی را بِروز و در سطح جهان منتشر می‌کند.

سرلشکر سلامی افزود: یعنی شیوه‌های درمان نوسازی‌شده این بیماری را روز به روز پزشکان ما در گروه‌های متعدد پژوهشی و تحقیقاتی بِروز می‌کنند و در سطح کشور و جهان منتشر می‌کنند.

وی گفت: حتماً در این بیمارستان دارو‌های جدیدی مورد تست‌های بالینی قرار گرفته است که برخی از آن‌ها نتایج نسبتاً موفقیت‌آمیزی داشته‌اند.

گروه‌های تحقیقاتی در مرکز ژنتیکی در حال کار روی یافتن آنتی‌ویروس برای ساختن واکسن هستند که هنوز در ابتدای راه هستند. تلاش کرده‌ایم که همه توانمندی‌های سپاه را در این مسیر به‌اختیار بگیریم.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران گفت: هر حادثه بزرگی که به ملت ایران تحمیل شده، به فرصت‌های بزرگی برای ملت ایران تبدیل شده است. یکی از بزرگترین حوادثی که سپاه در ابتدای تولد خود با آن روبه‌رو شد، جنگ تحمیل‌شده از سوی نظام سلطه در مقیاسی جهانی علیه ملتی بود که تازه انقلاب کرده بود و یک سیستم دفاعی قدرتمند و منسجمی نداشت.

وی اضافه کرد: تصور اینکه چگونه آن تهدید ویرانگر و مخرب می‌تواند به یک فرصت برای استحکام‌بخشی برای پایه‌های امنیتی و دفاعی کشوری مثل ایران تبدیل شود، تصور بسیار سختی بود.

سرلشکر سلامی گفت: سپاه با بضاعت اندک و اولیه خود وارد این میدان شد و سلاح‌های خود را از دشمن به‌غنیمت گرفت، چون ما در محاصره تسلیحاتی بودیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.