کد خبر : 1484
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 فروردین 1399 - 14:23

اما و اگرهای همسان سازی حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی

اما و اگرهای همسان سازی حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی
Print Friendly, PDF & Email

میانگین حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و ۶۰ درصد آن ها حداقلی بگیر هستند در صورتی که دولت اگر ۱۵ هزار میلیارد تومان از بدهی ۲۶۰ هزار میلیارد تومانی را پرداخت کند همسان سازی اتفاق می افتد.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش بازتاب خبر بیش از ۱۰ سال است که حرف از همسان سازی حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی زده می شود و این موضوع همچنان در حد حرف باقی مانده و هیچ اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته است.

سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر بیش از ۲ میلیون ۸۰۰ هزار بازنشسته و مستمری بگیر تحت پوشش خود دارد که میانگین پرداختی حقوق این بازنشستگان در سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است و حدود ۶۰ درصد از مستمری بگیران این سازمان نیز حداقلی بگیر هستند.

بدهی ۲۶۰ هزار میلیارد تومانی دولت به تأمین اجتماعی

این در حالی است که تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه گر کشور محسوب می شود و دولت ها هم بیش از ۲۶۰ هزار میلیارد تومان به این سازمان بابت عدم پرداخت تعهدات بیمه ای بدهکار است که هرماه ۳۵۰۰ میلیارد تومان به این بدهی اضافه می شود.

برای همسان سازی ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز داریم

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز است تا بتوانیم در این خصوص اقدام کنیم.

حال ۱۲ هزار میلیارد از بدهی ۲۶۰هزار میلیارد تومانی دولت به تأمین اجتماعی که حدود ۴.۵ درصد می شود می تواند مشکل حدود ۳ میلیون بازنشسته را در کشور جل کند ولی این مبلغ هنوز پرداخت نشده است.

در صورتی که محمد باقر نوبخت،رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خبر از اختصاص بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری داده بود و اعلام کرد که حداقل حقوق این افراد با افزایش حقوق در سال جاری به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد.

سبد هزینه خانوار ۴ میلیون تومان در ماه

این در حالی است که دولت اعلام کرده است که سبد هزینه ماهانه یک خانوار بیش از ۴ میلیون تومان است و یک بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان چطور می تواند گذران زندگی کند؟

براساس قانون بودجه سال ۹۹، دولت موظف است که ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کند و از این مبلغ ۳۰ درصد(۱۵ هزار میلیارد تومان) باید در حوزه همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هزینه شود که این بند از بودجه در سال های قبل هم تکرار می شد ولی به سرانجامی نمی رسید. 

نامه بازنشستگان به مقام معظم رهبری

همین موضوعات موجب شد که کانون بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی به مقام معظم رهبری نامه ای بنویسند و خواستار رفع تبعیض ها و پرداخت بدهی دولت و همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شوند.

آماده همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هستیم

پس از پیگیری های به عمل آمده توسط بازنشستگان، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از آمادگی دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی خبرداده است.

وی گفت: ما آماده ایم بخشی از بدهی های دولت به تأمین اجتماعی را با واگذاری اموال و سهام بپردازیم مشروط بر اینکه همه آنها صرف همسان سازی حقوق شود.

افزایش ۳۵ درصدی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

در همین خصوص علی دهقان‌کیا، رئیس هیأت مدیره کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اظهار داشت: سال گذشته طی مذاکراتی که با کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی داشته‌ایم، مقرر شد که دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کند و ۳۰ درصد از این مبلغ نیز براساس قانون باید در راستای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هزینه شود.

وی گفت: انتظار بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی این بود که این اقدام قبل از آغاز سال جدید اتفاق می‌افتاد، ولی به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، این اقدام عملی نشد و امیدواریم که دولت به این قانون عمل کند و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هم اتفاق بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار دولت، هزینه سبد خانوار ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و برای بازنشستگان کشوری و لشکری افزایش حقوق بر همین اساس اتفاق افتاده است و حدود ۶۵ درصد حقوق این افراد افزایش یافته، ولی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی پیشنهاد شده که ۱۸ درصد افزایش یابد.

دهقان‌کیا گفت: با شیوع ویروس کرونا معافیت سه ماهه برای پرداخت حق بیمه درنظر گرفته شده و بیش از ۱۱ هزار بیمار کرونایی در مراکز درمانی تأمین اجتماعی بستری شده‌اند که تمامی این موارد هزینه‌هایی را به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل می‌کند.

وی افزود: بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نامه‌ای را به مقام معظم رهبری نوشته‌اند و خواستار این شده‌اند که نسبت به افزایش حقوق و همینطور همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی دستورات لازم را به دولت بدهند.

دهقان‌کیا اظهار داشت: انتظار ما این است که دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی ۲۶۰ هزار میلیارد تومانی خود را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند، چرا که این سازمان نیاز دارد که دولت به تعهداتش عمل کند.

وی گفت: دولت باید ماهانه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بابت تعهداتی که داشته است پرداخت کند، چرا که حدود ۲۶ قانون مصوب شده که سهم بیمه آن را باید دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کرده که این اتفاق صورت نگرفته است.

رئیس هیأت مدیره کانون کارگران بازنشسته تأمین اجتماعی شهر تهران گفت: انتظار ما این است که براساس قانون، افزایش حقوق بازنشستگان به اندازه نرخ تورم باشد و باید حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی برای سال جاری حدود ۳۵ درصد افزایش یابد تا میزان دریافتی حداقل‌بگیران این سازمان به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد.

 حالا باید منتظر ماند و دید که آیا دولت با پرداخت حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از بدهی خود به تأمین اجتماعی می شود کمک خواهد کرد که همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی انجام شود و یا اینکه در موضوع در بودجه امسال هم به فراموشی سپرده می شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.