کد خبر : 2041
تاریخ انتشار : یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 - 22:30

حضور دلالان، رشد نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی، رشد نرخ تورم و تحریم عوامل اصلی افزایش قیمت خودرو در بازار / قوه‌قضائیه بر عملکرد سایت‌های خرید و فروش خودرو نظارت کند

حضور دلالان، رشد نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی، رشد نرخ تورم و تحریم عوامل اصلی افزایش قیمت خودرو در بازار / قوه‌قضائیه بر عملکرد سایت‌های خرید و فروش خودرو نظارت کند
Print Friendly, PDF & Email

در حالی که توقف تولید پراید در سال‌های گذشته به نوعی یک خواسته ملی شده بود و کسی نبود که پراید را دستاویز شماتت خودروسازان قرار ندهد، حالا که تولید این خودرو متوقف شده و قیمت آن حتی کمتر از سایر خودروها افزایش یافته سایپا را به عنوان خودروساز مورد نقد قرار می‌دهند که چرا تولید این خودرو را متوقف کرده است.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش بازتاب خبر به نقل از سایپا نیوز، در حالی که توقف تولید پراید در سال‌های گذشته به نوعی یک خواسته ملی شده بود و کسی نبود که پراید را دستاویز شماتت خودروسازان قرار ندهد، حالا که تولید این خودرو متوقف شده و قیمت آن حتی کمتر از سایر خودروها افزایش یافته سایپا را به عنوان خودروساز مورد نقد قرار می‌دهند که چرا تولید این خودرو را متوقف کرده است.

به هر روی، از زمانی که قیمت خودرو سیر صعودی به خود گرفته است، حرف و حدیث ها نسبت به عملکرد خودروسازان بیشتر شده است و برخی‌ها نوک پیکان اتهام را به سمت آنها گرفته اند.

اما واقعا علت این رشد قیمت چیست؟ با ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس گفت‌وگو کرده ایم تا نظر آنها را در این خصوص بدانیم. نمایندگان مردم پنج علت را در گرانی پراید اثرگذار می‌دانند، آنها می‌گویند، حضور دلالان، رشد نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی، رشد نرخ تورم و تحریم عوامل اصلی افزایش قیمت پراید در بازار است.

مردم سرمایه ها را به حوزه خودرو نبرند

محمدرضا منصوری، نماینده مردم ساوه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مردم نباید به خاطر خرید خودرو، پول های خود را از بانک ها خارج و در این حوزه پرریسک سرمایه گذاری کنند. دلال بازی و رانت خواری عامل مهمی در جهت افزایش کاذب قیمت پراید در بازار است.

وی افزود: قدرت نمایی دلالان در عرضه ماسک و ژل های بهداشتی در شرایط اضطراری شیوع ویروس کرونا گواه این مدعاست که چگونه دلالان بازار را به هم ریختند.

سخت گیرهای فروش خودرو بیشتر شود

حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: برخی فکر می کنند با پایان یافتن تولید پراید، دیگر قادر نخواهند بود خودروی جایگزین با قیمت مناسب خریداری کنند و این عدم اطمینان از شرایط آینده موجب شده، سرمایه آنها به سمت بازار خودرو سوق داده شود.

وی تصریح کرد: خودروسازان باید سخت گیری بیشتری در رابطه با فروش خودرو به افراد اتخاذ کنند تا دلال بازی به حداقل برسد. به هر حال ما در شرایط تحریم هستیم و بایستی در بازار خودرو با اقتدار بیشتری حرکت کنیم.

سایپا، دلیل گرانی پراید نیست

معصومه آقاپور علیشاهی، نماینده مردم شبستر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: رشد کاذب تقاضا برای خرید پراید در بازار سبب شده است قیمت این خودرو افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه سایپا در رابطه با افزایش قیمت خودرو در بازار بی تقصیر است، اظهار کرد: افزایش سرعت عرضه خودرو در بازار و مدیریت اقتصادی جامعه توسط دولت، موجب خواهد شد تا خودرو نقش کالای سرمایه ای نداشته باشد و دلالان و سودجویان نتوانند به واسطه عدم توازن میان عرضه و تقاضا در بازار قدرت نمایی کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: دولت و خودروسازان با حمایت از شرکت های دانش بنیان و مهندسی معکوس، قادر خواهند بود بر مشکلات تحریم غلبه و از سوی اگر مردم تا ثبات بازار خودرو، چند ماهی صبر کنند، بازار به آرامش می رسد.

چرا دلالان قیمت ها را بالا بردند؟

محسن کوهکن، نماینده مردم لنجان و عضو کمیسسون صنایع و معادن مجلس گفت: دلالان به محض اطلاع از اخبار، مصوبات مجلس، تصمیم های سازمان حمایت و شورای رقابت مبنی بر احتمال افزایش قیمت کارخانه ای خودرو و پایان تولید پراید،  اقدام به افزایش قیمت خودرو در بازار کردند.

وی ادامه داد: دلالان پراید را یک خودروی ارزان قیمت می دانند و به همین علت به سمت خرید این خودرو رفتند تا بتوانند نفع بیشتر ببرند، اگر خودروهای جایگزین به سرعت وارد بازار شود، این مشکل برطرف خواهد شد.

ساماندهی بازار خودرو در مجلس

محمد رضا بادامچی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دلالان و سود جویان در بازار خودرو همه کاره شده اند؛ دلیلی ندارد خودرویی که به پایان تولیدش نزدیک شده است، افزایش قیمت غیر منطقی داشته باشد.

وی افزود: مجلس پیگیر این است که وضعیت بازار خودرو را در سازوکارهای قانونی ساماندهی کند، هدف باید این باشد که فاصله عرضه و تقاضا کوتاه شود.

۳ علت گرانی پراید

فریدون احمدی، نماینده مردم زنجان و نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: چالش های اقتصادی، افزایش نقدینگی مردم و فرصت طلبی دلالان، موجب افزایش قیمت خودروی پراید در بازار شده است، این امر می تواند در درازمدت اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وی با تأکید بر ضرورت افزایش تیراژ تولید خودروهای داخلی ادامه داد: خودروساز به عنوان یک بنگاه اقتصادی بایستی رضایت مشتری و سهامداران خود را جلب کند، از این رو دولت در شرایط فعلی که خودروسازان با مشکلات عدیده اقتصادی و ترکش تحریم های دشمنان دست و پنجه نرم می کند از قیمت گذاری خودداری کند.

پراید بی منطق گران شد

محمد حسن نژاد، نماینده مردم مرند و جلفا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دلالان امان اقتصاد و بازار ایران را بریده اند و به راحتی  جولان می دهند و قیمت ها را تعیین می کنند؛ حضور دلالان در اکثر بازارها دیده می شود اما در حوزه خودرو نقش آنها پررنگ تر است.

وی افزود: هیچ منطقی در مورد افزایش کاذب قیمت پراید وجود ندارد، از آنجا که دلالان می دانستند گروه خودروسازی سایپا مجبور است در سال جاری پراید را کنار بگذارد در دوران شیوع ویروس کرونا و کاهش خرید مردم، پراید خریداری کردند تا با افزایش تقاضا، بتوانند این خودرو را قیمت بالاتری بفروشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سایت های خرید و فروش خودرو باعث برهم خودرو بازار خودرو شدند، تصریح کرد: از قوه قضائیه می خواهیم بر عملکرد سایت های فروش خودرو نظارت کند.

با هر قیمتی نباید خودرو خرید

هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک و عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: معتقدم مردم مقصر افزایش قیمت خودروی پراید هستند چرا که نباید این خودرو را که قرار است خط تولید آن متوقف شود، را به هر قیمتی بخرند.

وی خاطرنشان کرد: دلالان از شرایط بوجود آمده به نفع خود در حال سودجویی هستند، واقعا توجیه پذیر نیست پرایدی که دیگر نمی خواهد تولید شود، افزایش قیمت پیدا کند. سیاست گذاران باید تلاش کنند تا خودرو تبدیل به کالای سرمایه گذاری نشود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: مردم باید به گونه ای در شرایط موجود بازار تصمیم گیری کنند تا در دام دلالان گرفتار نشوند.

پایان رفتارهای سودجویانه با نظارت بر بازار

شمس الله شریعت نژاد، نماینده مردم تنکابن و شهسوار و کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: با رشد قیمت خودرو در بازار، سود بیشتری عاید دلالان می شود، لذا برای پایان رفتارهای سودجویانه، بازار خودرو به نظارت جدی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه کمک دولت برای حل مشکلات خودروسازان ضرورت دارد، تصریح کرد: قیمت فعلی خودروها و به خصوص پراید تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و این نشان می دهد که بازار روال غیرعادی را طی می کند.

نقدینگی مردم، کار دست بازار خودرو داد

غلامرضا کاتب، نماینده گرمسار و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: از آنجا که ارزش پول ملی کاهش یافته است، خیلی از مردم می خواهند با خرید کالاهای سرمایه ای، ارزش پول خود را حفظ کنند، بدین جهت سراغ بازار خودرو رفته اند.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که نقدینگی مردم زیاد است و بازار مطمئنی برای سرمایه گذاری وجود ندارد، مردم سراغ خرید خودرو می روند و همین امر باعث التهاب بازار خودرو و سوء استفاده دلالان شده است.

راه حل مبارزه با دلال بازی خودرو

علی ابراهیمی، نماینده شازند و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: دلال بازی مهم ترین عامل افزایش قیمت خودروی پراید در بازار است، با اتخاذ تصمیم های جدید می توان بازار را کنترل کرد.

وی با بیان اینکه نظارت بر ثبت نام خرید خودرو یک الزام است تا دلال بازی صورت نگیرد، افزود: تفاوت قیمت کارخانه با حاشیه بازار زیاد است و مردم فکر می کنند می توانند در این بازار سرمایه گذاری کنند.

بازار خودرو به رصد جدی نیاز دارد

ژرژیک آبرامیان، نماینده ارامنه جنوب و عضو کمیسیون حقوقی مجلس گفت: شرکت خودروسازی سایپا از نظر قانونی نمی تواند بر فعالیت بازار نظارت کند و یا دخل و تصرفی داشته باشد، وظیفه دستگاه های نظارتی است که با نظارت و رصد جدی بازار اجازه ندهند برخی از افراد با دلال بازی، بازار خودرو را بهم بریزند.

وی افزود: وقتی خودروساز امکان دخالت در بازار را ندارد چگونه می توان از آن خواست که قیمت های بازار را کنترل کند؛ خرید و فروش پراید با قیمت های بالا ظلم در حق مصرف کننده واقعی است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.