کد خبر : 2498
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 تیر 1399 - 11:08

لاوروف: حساب تحریم‌های آمریکا علیه روسیه از دستمان خارج شده است

لاوروف: حساب تحریم‌های آمریکا علیه روسیه از دستمان خارج شده است
Print Friendly, PDF & Email

مسکو – ایرنا – وزیر امور خارجه روسیه تحریم را ابزار فشار این روزهای ایالات متحده برای فشار بر دیگر کشورها در جهت رسیدن به اهداف و خواسته های یکجانبه خود خواند و گفت: تحریم ها علیه روسیه به اندازه ای افزایش یافته است که حساب آنها از دست ما هم در رفته است. به

Print Friendly, PDF & Email
مسکو – ایرنا – وزیر امور خارجه روسیه تحریم را ابزار فشار این روزهای ایالات متحده برای فشار بر دیگر کشورها در جهت رسیدن به اهداف و خواسته های یکجانبه خود خواند و گفت: تحریم ها علیه روسیه به اندازه ای افزایش یافته است که حساب آنها از دست ما هم در رفته است.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سرگئی لاوروف در پرسش و پاسخ به خبرنگاران پس از نشست وزیران امور خارجه روسیه، هند و چین که به صورت وبینار برگزار شد با بیان این مطلب و در واکنش به پرسشی در خصوص موضع روسیه درباره تحریم های جدید آمریکا علیه چین و روسیه این مطلب را بیان کرد.
وی گفت: بارها اشاره کرده ام که همه دوست ندارند چین و روسیه و اکثر دیگر کشورها به طور فعال در حل و فصل بحران های بین المللی نقش فعال داشته و در رفع مشکلات و موضوعات بین المللی سهم داشته باشند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: به طور کلی، همکاران آمریکایی ما از دیپلماسی به عنوان روشی برای تجارت در عرصه بین المللی استفاده می کنند به عبارت ساده تر نخست تقاضای خود را مطرح می کنند و اگر مطلع شوند که طرف مقابل تسلیم خواسته آنها نمی شود تهدید به تحریم می کنند و در نهایت زمانی برای آغاز تحریم ها در نظر می گیرند، اگر طرف مقابل دوباره تسلیم نشود ، ایالات متحده مجازات‌های خود را به صورت رسمی اعلام می کند.
لاوروف گفت: حساب تحریم های آمریکا علیه روسیه از دست ما در رفته است (اشاره به زیاد شدن تحریم های واشنگتن علیه روسیه از سال ۲۰۱۲ به این طرف). نکته جالب اینکه تعداد تحریم ها علیه روسیه در دولت ترامپ از تعداد تحریم ها در دولت اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بیشتر شده است؛ مسکو به این اقدامات عادت کرده است و خبرنگاران بهتر است به این رویه عادت کنند.
گفتنی است، آمریکا از سال ۲۰۱۲ چندین بسته تحریم های اقتصادی علیه روسیه وضع کرد اما در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق کریمه اوکراین به خاک روسیه، تحریم ها شدت بیشتری به خود گرفت به طوری که امروز گفته می شود که آمریکا به تنهایی بیش از ۸۵ بسته تحریم اقتصادی علیه روسیه وضع کرده است ضمن اینکه اروپا نیز در راستای همراهی با واشنگتن با برخی از این تحریم ها همراه شده است.
لاوروف در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه، چین و هند به دنبال ایجاد تروئیکای شرقی در مقابل تروئیکای غربی هستند و با توجه به درگیری مرزی میان هند و چین آیا این هدف واقع بینانه است؟، گفت: ما سیستم فعلی روابط بین المللی را غرب محور توصیف نمی کنیم چرا که همه از جمله غربی ها وفاداری خود را به منشور سازمان ملل متحد اعلام کرده اند هر چند که در عمل شاهد برداشته شدن قدم هایی هستیم که حاکی از تمایل غربی ها برای تغییر حقوق بین الملل به نظام جهانی مبتنی بر حاکمیت آنهاست.
وی افزود: در واقع غرب سعی می کند محوریت خود را بر جهان حفظ کند با وجود آنکه با تشکیل سازمان ملل متحد، محوریت یک بخش بر بخش دیگر جهان به تاریخ پیوست و امروز همه باور دارند که اصول اساسی سازمان ملل غیرقابل تغییر است.
لاوروف گفت: غرب تا امروز برغم آرزوی دیرینه خود نتوانسته است قوانین و معیارهای خود را بر همه جهان تحمیل کند و من امیدوارم سیاست مداران غربی با درنظر گرفتن تازه ترین تحولات جهانی به میزان هرج و مرجی که اقدامات یک جانبه در همکاری ها میان کشورها ایجاد می کند آگاه باشند.
وی گفت: بنابراین نمی توان گفت که نظام امروز جهان غرب محور است اما تلاش برای ساختن آن در یک پیوند تاریخی با استقرار رژیم های استعماری باعث شد که غرب در برهه ای بر سیاست جهانی تسلط یابد و امروز هم حداقل این رویه توسط برخی از کشورهای غربی ادامه خواهد یافت و ما این را در اقدامات شریکان خود مشاهد می کنیم.
لاوروف گفت: وقتی از همکاری تنگاتنگ روسیه، چین و هند به عنوان «ریک» صحبت می کنیم منظور ارایه جایگزینی برای سیستم فعلی روابط بین المللی نیست بلکه به دنبال توسعه ساختارهای همکاری های منطقه ای هستیم بخشی که در بندی ویژه در منشور سازمان ملل متحد نیز بر آن تاکید شده است ضمن اینکه چنین همکاری هایی را در دیگر کشورهای جهان همچون ناتو یا سازمان امنیت و همکاری اروپا میتوان دید که بر روابط خاص بین اعضا برای حل و فصل مشکلات منطقه ای استوار شده است و مورد تشویق نیز قرار گرفته است.
وی در واکنش به این پرسش که ریک در زمان یوگنی پریماکوف نخست وزیر و وزیر خارجه پیشین روسیه در سال ۱۹۹۸ میلادی پیشنهاد شده بود و آیا امروز احتمال دارد به موفقیت برسد، گفت: تا پیش از این ریک ۱۶ نشست برگزار کرده بود و با احتساب وبینار امروز، وزیران امور خارجه روسیه، چین و هند ۱۷ بار در چارچوب سه جانبه گفت وگو کرده اند.
لاوروف ادامه داد: معتقدم روابط سه جانبه منافع هر سه کشور را تامین خواهد کرد ضمن اینکه ما به دنبال رقابت با هیچ کس یا غربی ها نیستیم بلکه می دانیم همکاری با غرب در شرایط کنونی بسیار دشوار است ضمن اینکه ما هنوز در بسیاری از همکاران غربی آمادگی برای همکاری و توسعه روابط نمی بینیم اما این به آن معنا نیست که روسیه از این روند راضی است.
وی در واکنش به این پرسش که روسیه می تواند نقش میانجی در اختلافات هند و چین بازی کند، گفت: ما هرگز چنین طرحی نداشته ایم ضمن اینکه فکر نمی کنم که هند و چین به کمک و مساعدت دیگران برای حل مشکلات خود نیاز داشته باشند.
لاوروف گفت: اگر منظور اختلافات مرزی روزهای گذشته است باید بگویم که هند و چین پس از وقوع حوادث اخیر در مرزشان، بلافاصله جلسات فرماندهان نظامی خود را برگزار و در سطح وزرای امور خارجه به تبادل نظر پرداختند و هم اکنون نیز با هم در تماس هستند و هیچ یک از طرفین اظهاراتی بیان نکرده است که حاکی از عدم تمایل به توافق با طرف دیگر باشد.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: روابط هند و چین در سالهای اخیر رشد قابل توجه ای کرده است و دو طرف به دنبال بهبود روابط خود هستند.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.