کد خبر : 2548
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 تیر 1399 - 11:57

رایزن بازرگانی بنگلادش: افزایش ۱۰ برابری مراودات با ایران امکان‌پذیر است

رایزن بازرگانی بنگلادش: افزایش ۱۰ برابری مراودات با ایران امکان‌پذیر است
Print Friendly, PDF & Email

شیراز- ایرنا- رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در تهران گفت: اگر بخش اقتصادی ایران و بنگلادش گام‌های بیشتر و مثبتی در جهت گسترش روابط تجاری دو کشور بردارند، حجم مراودات تجاری دوجانبه را می‌توان تا ۱۰ برابر افزایش داد. محمد صبور حسین، شامگاه سه‌شنبه در دیدار با هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس

Print Friendly, PDF & Email

شیراز- ایرنا- رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در تهران گفت: اگر بخش اقتصادی ایران و بنگلادش گام‌های بیشتر و مثبتی در جهت گسترش روابط تجاری دو کشور بردارند، حجم مراودات تجاری دوجانبه را می‌توان تا ۱۰ برابر افزایش داد.

محمد صبور حسین، شامگاه سه‌شنبه در دیدار با هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در شیراز افزود: صنعت اول بنگلادش، پوشاک و منسوجات است به طوری که در سال اخیر مالی، ۸۲ درصد حجم صادرات ما یعنی افزون بر ۴۱ میلیارد دلار آن به این صنعت اختصاص داشته است.
وی، با اشاره به وجود فرصت‌های خوب در حوزه تجارت بین‌الملل در کشور بنگلادش ادامه داد: از دیگر اقلام صادراتی این کشور می‌توان به نخ‌های کنفی قابل استفاده در فرش بافی، صنعت سرامیک و محصولات چرم اشاره کرد.
او اظهار داشت: تجارت دو کشور بنگلادش و ایران در سال مالی اخیر حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده که تراز مالی تجاری ایران مثبت و صادرات از ایران به کشور بنگلادش بیشتر از واردات آن بوده است.
رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران افزود: هم اینک کالاهایی از جمله قیر، نخ‌های کنفی، کلینکر و خشکبار از کشور ایران به بنگلادش صادر می‌شود و بازار آنها نیز مناسب است.
صبور حسین تصریح کرد: کشور ایران منابع غنی برای نفت و گاز دارد درحالی که کشور ما از این منابع و ثروت بی‌بهره است لذا ایران و فارس می‌تواند بازار خوبی در این زمینه در کشور بنگلادش داشته باشند.
وی بیان کرد: کشور بنگلادش می‌تواند در زمینه‌های واردات قیر، کلینکر، خشکبار، کشمش، زیره، خدمات نانو و شرکت‌های دانش بنیان، کودهای مختلف و خدمات فنی و مهندسی بازار بزرگ و پایداری برای تجار ایرانی و استان فارس باشد.
او گفت: توریست سلامت نیز یکی از حوزه‌های مورد نیاز کشور بنگلادش است و این در حالی است که سالانه بسیاری از مردم بنگلادش برای دریافت خدمات درمانی به کشورهای هند، تایلند، مالزی و سنگاپور سفر می‌کنند اما ایران و به ویژه استان فارس در این زمینه شرایط مطلوبی برای ارائه این خدمات به مردم ما دارد و ما برای بهره‌مندی از این ظرفیت موجود در فارس و شیراز استقبال می‌کنیم.
رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران اضافه کرد: یکی دیگر از بخش‌های مورد اهمیت ما سرمایه‌گذاری است که با توجه به تحریم‌های اعمال شده بر علیه ایران و ارائه مشوق‌های حمایتی خوب از سوی ما، کشور بنگلادش می‌تواند فرصت‌های خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری در اختیار تجار ایرانی قرار دهد و در کل ظرفیت خوبی در این زمینه برای دو کشور وجود دارد.
صبور حسین اظهار داشت: کشور ما در حوزه تجارت مشوق‌های خاصی را به تجار ارائه می‌دهد به طوری که هم‌اینک مناطق ویژه‌ای برای تجار کشورهای مختلف در بنگلادش فعال است که در صورت تمایل می‌توانیم منطقه ویژه‌ای بدون محدودیت خاص برای تجار ایرانی در کشور بنگلادش ایجاد کنیم.
او افزود: فرصت‌های زیادی برای همکاری تجاری و اقتصادی ایران، استان فارس و بنگلادش وجود دارد و ما در بخش تجاری سفارت بنگلادش آماده هرگونه همکاری برای گسترش مراودات تجاری، افزایش سطح همکاری‌های دو کشور و تسهیل تجارت بین‌الملل با بازرگانان ایرانی هستیم.
وی گفت ارتباط دو جانبه بین اتاق‌های بازرگانی کشور بنگلادش و اتاق بازرگانی فارس را با جدیت دنبال می‌کنیم تا تجار دو طرف بتوانند برنامه‌های تخصصی و بلند مدتی را در حوزه‌های مورد نیاز ترسیم کنند.
صبور حسین، با اشاره به قرارداد تجاری سال ۲۰۰۵ ایران و بنگلادش تصریح کرد: باید فرآیندی عملی تعریف و اجرا شود تا تجار دو کشور بتوانند از مزایای این قرارداد بهره‌مند شوند.
او اضافه کرد: سفارت بنگلادش می‌کوشد تا حجم مبادلات تجاری با کشور ایران به ویژه برخی از استان‌ها را افزایش دهد و بر همین اساس از اتاق بازرگانی فارس دعوت می‌کنیم در حاشیه اجلاس D۸ (گروهی اقتصادی متشکل از هشت کشور در حال توسعهٔ اسلامی: ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه) که در کشور بنگلادش برگزار می‌شود، هیات اقتصادی را اعزام کند چرا که این اجلاس فرصت مغتنمی برای مشخص کردن ضمانت اجرایی مراودات اقتصادی برای دو طرف خواهد بود.
فرصت های اقتصادی مناسبی برای بازرگانان بنگلادش و فارس وجود دارد
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم گفت: از آنجایی که هر دو کشور ایران و بنگلادش بازارهای بزرگی دارند، فرصت‌های اقتصادی و تجاری خوبی برای همکاری تجار و بازرگانان دو طرف وجود دارد.
یلدا راهدار افزود: استان فارس در بحث‌های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می‌توانند در این بخش‌ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه کنند.
وی ادامه داد: تولید محتوا و نرم‌افزار، کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان یکی دیگر از ظرفیت‌های استان فارس است که در این زمینه برقراری مراودات تجاری با کشور بنگلادش را دنبال می‌کنیم.
او تصریح کرد: بازار کشور بنگلادش جاذبه‌های بسیاری برای تجار ایرانی و استان فارس خواهد داشت اما مشکلاتی نیز برای افزایش مراودات تجاری بر سر راه تجار وجود دارد که باید بکوشیم این موانع به حداقل رسیده و روند تجارت تسهیل شود.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس افزود: آشنایی تجار و بازرگانان استان فارس با کشور بنگلاش و ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف موضوع مهمی است که آن را با دقت نظر و برنامه‌ریزی منسجم دنبال می‌کنیم چرا که بر این باوریم حضور در بازارهای بین‌المللی باید به شکل علمی و پایدار پایه‌ریزی شود.
امکان افزایش حجم تجارت ایران و بنگلادش وجود دارد
دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم، با اشاره به وجود فرصت‌های خوب برای مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور ایران و بنگلادش گفت: حجم تجارت بین کشور شایسته تجار آنها نیست چرا که ظرفیت برای افزایش این مراودات و صادرات بیشتر وجود دارد.
امید ماهرانی افزود: استان فارس در بسیاری از حوزه‌های مورد نیاز کشور بنگلادش از جمله سنگ، کاشی و سرامیک، کلنکر، سیمان، خدمات فنی و مهندسی، صنایع شیمیایی، کود اوره، سرمایه‌گذاری و گردشگری و توریست سلامت دارای پتانسیل‌های بسیار با کیفیت و خوبی است که تلاش ما بر پایه برنامه‌ریزی بلند مدت برای تجار و بازرگانان فارس است.
او افزود: برای افزایش مراودات تجاری فارس با کشور بنگلادش ما در اتاق بازرگانی فارس آماده همکاری در تمام سطوح و انعقاد تفاهم‌نامه با سفارت، اتاق بازرگانی و تجار کشور بنگلادش هستیم.
وی تصریح کرد: سفارتخانه بنگلادش در ایران لیست پروژه‌ها و فرصت‌های اقتصادی و مناقصات خود را به اتاق بازرگانی فارس معرفی کند تا ما بتوانیم شرکت‌های مناسب استان فارس را در این زمینه معرفی کنیم.
او گفت: مبادلات مالی در مباحث تجاری بسیار مهم است و نکته مورد تاکید سفارت بنگلادش در موضوع تهاتر مالی بسیار خوب و قابل پذیرش است که می‌تواند بر تسهیل و افزایش صادرات و واردات بین فارس و بنگلادش بسیار موثر باشد

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.