کد خبر : 949
تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 فروردین 1399 - 18:09

تخت‌روانچی: تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی در مقابله با ویروس کرونا لطمه می‌زند

تخت‌روانچی: تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی در مقابله با ویروس کرونا لطمه می‌زند
Print Friendly, PDF & Email

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در مقاله‌ای با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی در مقابله با ویروس کرونا لطمه وارد می‌کند، نوشت: بهترین کاری که آمریکا می‌تواند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهد، برچیدن تحریم‌هایش علیه ایران است.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش بازتاب خبر  «مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک در مقاله‌ای در روزنامه یو.اس.ای.تودی که امروز منتشر شد، درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به اقدام جهانی علیه ویروس کرونا لطمه می‌زند.

*مردم ایران از تاخت و تاز این ویروس ایمنی ندارند

در این مقاله آمده است: روز جمعه، بیستم مارس، ایرانیان در سراسر جهان، نوروز یا سال نو را که همزمان با آغاز بهار نیز است، جشن گرفتند. نوروز، بزرگترین و مهمترین جشن سال برای ایرانیانی است که در ایران و یا خارج از کشور زندگی می‌کنند و همچنین برای ١١ کشوری که همسایه ایران هستند. با این حال، جشن امسال بسیار متفاوت است.
وی خاطرنشان می‌کند: مردم در سراسر سیاره ما در حال جنگ با ویروس کرونایی هستند که جان ده ها هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است و در بسیاری از کشورها شمار تلفات همچنان رو به افزایش است. مردم ایران نیز در حالی با این چالش دست و پنجه نرم می‌کنند که از تاخت و تاز این ویروس ایمنی ندارند.
سازمان بهداشت جهانی، این ویروس را یک بیماری همه گیر خوانده است و بسیاری از کشورها میلیاردها دلار برای مقابله با آن هزینه می‌کنند.

*توانایی ایران برای مدیریت کرونا به دلیل تحریم‌های تحمیلی ناعادلانه آمریکا محدود است

تخت‌روانچی با بیان اینکه هیچ چشم انداز روشنی وجود ندارد که چه زمانی این بیماری مهار خواهد شد، عنوان می‌کند: ایران نیز به نوبه خود در تلاش است تا منابع خود را برای شکست این ویروس بسیج کند.  با این حال، توانایی ایران برای مدیریت این بیماری، به گونه‌ای مؤثر، به دلیل تحریم‌های تحمیلی ناعادلانه آمریکا بر مردم ایران، محدود است.
نماینده دائم ایران در این مقاله می‌افزاید: بیش از ۲۲ ماه است که آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران یا برجام خارج شده و رژیم تحریم‌های بی سابقه‌ای را علیه ایران وضع کرده است که شرایط دشواری را برای مردم عادی ایجاد کرده است، به ویژه آسیب پذیرترین اقشار جامعه ، از جمله بیماران با بیماری‌های خاص که از کمبود داروهای وارداتی رنج می‌برند.
تخت روانچی می‌نویسد: دولت آمریکا همواره ادعا می‌کند که کالاهای بشردوستانه از مجازات‌های فرا سرزمینی‌اش معاف هستند.  با این حال ، این ادعا، خلاف واقع است. کانال مالی که برای تسهیل این گونه معاملات، حتی برای کالاهای بشردوستانه، مورد نیاز است، قابل دسترسی نیست، چرا که موسسات مالی نگران اقدامات تنبیهی آمریکا در صورت نقض قوانین این کشور هستند. حتی کانال به اصطلاح سوئیس که به منظور تسهیل تجارت بشردوستانه با ایران طراحی شده و با هیاهوی زیادی رونمایی شد، در عمل کارایی ندارد، چرا که ماهیتا انتقال ذخایر ارزی ایران – که خارج از کشور مسدود شده است – به بانک تعیین شده سوئیسی با دشواری های بسیاری روبرو است.

*دولت آمریکا علاقه‌مند به گفتار درمانی در پاسخ به درخواست‌های بشردوستانه

در این مقاله آمده است: علاوه بر این، مداخله‌های سخت گیرانه آمریکا در تجارت با ایران ، به کاهش هرچه بیشتر ذخایر ارزی ایران منجر شده و  ممکن است این کانال طی چند ماه آینده تبدیل به سازوکاری کاملا بی خاصیت شود. به این ترتیب ، به نظر می‌رسد که دولت آمریکا بیشتر علاقه‌مند به گفتار درمانی در پاسخ به درخواست‌های بشردوستانه بوده و بیش از آن که به دنبال تسهیل واقعی تجارت بشردوستانه با ایران باشد، به تبلیغات مشغول است.
تخت‌روانچی خاطرنشان می‌کند: امروزه تمام دنیا به مقابله با ویروس کرونا مشغول است. هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که از تهدید کرونا مصون است. این یک تهدید بین‌المللی است که از مرزها عبور می‌کند و نیاز به یک واکنش بین المللی کاملا هماهنگ و منسجم دارد.  تحریم‌های آمریکا، از جمله تحریم‌ها علیه بخش پزشکی ایران، مانع مهمی برسر تلاش‌های ایران برای مهار این ویروس است و بنابراین، ایران با وجود توانایی‌های عالی پزشکی و در حالی که  به شدت از این ویروس متاثر شده، کمتر از سایر کشورهای مشابه برای مقابله با این ویروس مجهز شده است.

*همگی صدمه دیده و با هم می‌بازیم/دیگر برنده یا بازنده مطلق وجود ندارد

وی با بیان اینکه کشورها امروز بیش از گذشته به یکدیگر وابسته هستند، می‌نویسد: چالش‌های پیچیده‌ای که جهان امروز با آن روبرو است، نیاز به همکاری و هماهنگی بیشتری در سطح بین‌المللی دارد. در این شرایط، هیچ کس به تنهایی قادر به مقابله با این چالش‌ها، یا فائق آمدن بر تبعات آن نیست. نتیجه آن که تمام ملت‌ها در کشتی واحدی در گذر از دریاهای غالباً طوفانی نشسته‌اند.  یا باهم موفق و پیروز خواهیم شد، یا همگی صدمه دیده و با هم می‌بازیم. دیگر برنده یا بازنده مطلق وجود ندارد.
وی می‌افزاید: ادامه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران بر توانایی ایران برای مهار این بیماری تاثیر منفی خواهد گذاشت. مردم ایران نیز در نتیجه این سیاست شکست خورده، رنج بیشتری خواهند کشید و ملت‌های دیگر هم به تبع آن در جهان به هم پیوسته ما، متحمل آسیب‌های بیشتری خواهند شد. اصرار آمریکا مبنی بر ادامه یا حتی تشدید تحریم‌ها، نه تنها غیراخلاقی و خلاف قوانین بین المللی است، بلکه زندگی بسیاری از مردم را، نه فقط در ایران ، بلکه در سراسر جهان به خطر می‌اندازد.

*بهترین کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد
تخت روانچی می‌نویسد: بهترین کاری که آمریکا در حال حاضر می‌تواند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهد، برچیدن تحریم‌هایش علیه ایران است. این امر به بخش‌های دولتی و خصوصی ایران این امکان را می‌دهد تا منابع لازم برای مبارزه با این ویروس را داشته باشند.

وی در پایان عنوان می‌کند: ایالات متحده تحت تعهدات اخلاقی و قانونی قرار دارد که این کار را هر چه زودتر انجام دهد و نه تنها به ایرانیان، بلکه به بشریت کمک کند.

به گزارش فارس،«مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک امروز (چهارشنبه) در توئیتی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در روند مقابله با شیوع کرونا در کشور مانع ایجاد کرده، نوشت: «تعداد کسانی که از پایان یافتن تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران دفاع می‌کنند، رو به افزایش است.»

وی افزود: «دولت‌ها، نمایندگان پارلمان‌ (از جمله در آمریکا)، مقامات سازمان‌ ملل، سازمان‌های مردم نهاد (NGOها)، همه از آمریکا می‌خواهند که تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند تا ما بتوانیم بهتر با کووید-۱۹ (کرونا) مقابله کنیم.اگر آمریکا به این درخواست‌ها توجه نکند و به آن وقعی ننهد، همه باید از تحریم‌ها سرپیچی کنند.»

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.