کد خبر : 353
تاریخ انتشار : پنجشنبه 10 بهمن 1398 - 23:31

صرف جویی ۱۶۰ میلیون یورویی در صــنعـــت خودرو

صرف جویی ۱۶۰ میلیون یورویی در صــنعـــت خودرو
Print Friendly, PDF & Email

نهضت ساخت داخل قطعات مورد نیاز صنعت خودرو کشور هنوز ادامه دارد. روشی در حوزه خودکفایی که همزمان با آغاز تحریم ها ، ایده نهضت داخلی سازی وزیر صنعت بدل به استراتژی اصلی خودروسازان شد در این مسیر با برگزاری میزهای داخلی سازی که حاصل آن کاهش ارزبری نزدیک به ۱۶۰ میلیون یورو برای کشوراست.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش بازتاب خبر به نقل از ایکو پرس – خودروسازان بزرگ کشور در میزهای داخلی سازی بیشترین سهم را دارند زیرا بخش عمده بازار خودرو کشور نیز متعلق به این دو تولید کننده است. در میز اول داخلی سازی مجموعا ۱۷ قطعه ساز مشارکت داشتند که باعث تولید ۳۳ قطعه داخلی شده است که ۳۷ میلیون یورو کاهش ارزبری در بر داشت. در میز دوم تعداد قطعات داخلی سازی شده به ۳۵ قطعه رسید و ۴۴ میلیون یورو صرفه جویی اقتصادی به دست آمد.
اما در میز سوم ۷ قطعه های تک( با تکنولوژی پیشرفته) روی میز قرار گرفت که کار داخلی سازی آنها سخت بود. اما نهضت ادامه یافت و قطعه سازان داخلی در همکاری با شرکت های دانش بنیان و خودروسازان توانستند این قطعات را نیز داخلی سازی کنند. در نتیجه آن بیشترین میزان کاهش ارزبری در صنعت خودرو یعنی ۴۶ میلیون یورو  در مسیز سوم به دست آمد.
میز چهارم داخلی سازی در حالی  قرار است ، برگزار شودکه ۳۷ قطعه دیگر نیز به لیست تولیدات داخلی صنعت قطعه سازی پیوست تا مجموع کاهش ارزبری ۴ میز داخلی سازی به ۱۶۰ میلیون یورو برسد. در مجموع ۱۲۲ قطعه توسط ۵۸ قطعه ساز داخلی در قالب ۶۸ پروژه تا به امروز داخلی سازی شده است که ایران خودرو با حدود ۴۹ میلیون یورو کاهش ارزبری در ۵۰ قطعه عمدتا های تک، سهم بالایی در نهضت داخلی سازی دارد.
پاشا شهبازی فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک میلان در این خصوص می گوید: دستاورد میزهای داخلی سازی با توجه به وسعت همکاری های صورت گرفته بیش از چیزی است که امروز مشاهده می کنید.

 وی ادامه می دهد: روشی که امروز در داخلی سازی بسیاری از قطعات به خصوص قطعات مورد نیاز ایران خودرو به دلیل تعدد و های تک بودن آنها  که عمدتا هم الکترونیکی هستند به کارگیری می شود، همراه با تولید دانش فنی است. وقتی دانش فنی وجود داشته باشد آن وقت می توان در مورد اقتصاد تولید سخن گفت.
این کارشناس در خصوص نحوه همکاری های شکل گرفته در این حوزه نیز می افزاید: در دو سال اخیر شرکت های دانش بنیان و مراکز تولید علم چون دانشگاه ها، در بومی سازی دانش فنی داخلی سازی قطعات نقش بسیار مهمی داشته اند .

 وی تصریح می کند:  اگر مسیر فعلی را از ۱۰ سال قبل آغاز کرده بودیم، با توجه به پتانسیل های موجود، امروز ما می توانستیم حتی پلتفرم های به روز یا دست کم بخش عمده ای از آن را طراحی و تولید کنیم. البته خوشبختانه در ۴ میز داخلی سازی که برگزار شده است، نتایجی حاصل شده که بسیار امیدوار کننده به نظر می رسد.  امروز مرکز تحقیقات ایران خودرو و ساپکو به عنوان بازوهای طراحی، مهندسی و پل ارتباطی با قطعه سازان فعالیت های تحقیقاتی و اتوماسیون همکاری خاصی وجود دارد که ادامه این مسیر در دراز مدت می تواند عصای دست این شرکت باشد.
این کارشناس در پایان اظهارمی دارد : متاسفانه بعضی تصور می کنند ، داخلی سازی قطعه ای مثل بلبرینگ کار ساده ای است زیرا از نظر شکل ظاهری این قطعه پیچیده نیست. در حالی که تکنولوژی ساخت، متریال ها و تست های این قطعه بسیار سخت و پیچیده است. از این رو نباید به راحتی از کنار تلاش های صنعت گران در شرایط اقتصادی و تحریم های فعلی به راحتی عبور کرد.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.